| Color | Sage Checkered |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Backrest Height | 9.84 in |
| Brand | Unbranded |
| Care Instructions | Machine Wash Warm |
| Department | Kids |
| Features | Convertible, Folding, Removable Cover |
| Firmness | Medium |
| Item Height | 15.74 in |
| Item Length | 16.93 in |
| Item Weight | 4.58 lbs |
| Item Width | 20.86 in |
| Material | Ultra-soft Fabric |
| Pattern | Checkered |
| Personalize | No |
| Seat Depth | 14.56 in |
| Seat Height | 5.9 in |
| Seating Capacity | 1 |
| Style | Kids |
| Theme | Kids |
| Type | Convertible |
| Unit Type | Unit |
| Upholstery Fabric | Ultra-soft Fabric |
Check the listing for details. Toddler Fold Out Couch 2-in-1 Convertible Sofa Lounger Safe Kids Furniture New. Color: Sage Checkered, Condition: New. Listed at 59.57 USD. Special Feature: Convertible Sofa to Lounger, Folding, Removable Cover. 2-in-1 Design : The 2 in 1 kids chair easily convert into lounger. Idear for reading, watching, playing.Unfolds in seconds as a comfy pad for relaxing.