| Type | Dining Set |
|---|---|
| Material | Acacia, Iron, Resin |
| Brand | GDFStudio |
| Tabletop Material | Acacia |
| Set Includes | Chairs, Table |
| Chair Color | Black |
| Color | Black, Sandblasted Teak |
| Number of Items in Set | Seven-Piece |
| Cushions Included | No |
| Chair Height | 32.2 in |
| Table Height | 29.75 in |
| Table Width | 35.5 in |
| Manufacturer Warranty | 3 Months |
| Chair Depth | 20.5 in |
| Table Length | 70.75 in |
| Chair Width | 24 in |
| Assembly Required | Yes |
| Seat Depth | 16.5 in |
| Seat Height | 17.5 in |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Table Shape | Rectangle |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Department | Adults |
| Item Weight | 128.28 lb |
| UPC | 194884042826 |
Check the listing for details. Trinity Outdoor Wood and Resin 7 Piece Dining Set, Black and Sandblasted Teak. Color: Black, Sandblasted Teak, Condition: New. Listed at 960.46 USD. Tabletop Finish: Sandblasted Teak. Table Material: Acacia Wood. All of the instructions and tools needed for assembly are included. This set includes six chairs and one dining table. Each chair is 24.00” W x 20.50” D x 32.20” H and the table is 70.75” W x 35.50” D x 29.75” H.