| Compatible Battery Sizes | CR2032 |
|---|---|
| Lens Coating | Multicoated |
| Power Source | Battery |
| Color | Black |
| Objective Lens Diameter | 30 mm |
| Maximum Magnification | 1x |
| MPN | TG8200B |
| Material | Aluminum |
| Item Length | 1 in |
| Reticle Color | Red |
| Mounting | Picatinny |
| Brand | TRUGLO |
| Reticle Type | MOA Dot |
| Type | Dot Sight |
| Item Height | 1 in |
| Model | TG8200B |
| For Gun Type | Handgun, Shotgun, Rifle |
| Features | Waterproof, Unlimited Eye Relief, Illuminated |
| Mounting Location | Rail |
| Sport/Activity | Shooting |
| Item Width | 1 in |
| Item Weight | 0.50 lb |
Check the listing for details. TRUGLO TRU-TEC Micro Red 3 MOA Dot Sight for Handguns, Picatinny Mount, Black. Color: Black, Condition: New. Listed at 79.99 USD. Whether riding the slide of an optic-ready handgun or outfitting a rifle or shotgun with ultra-lightweight accessories, the new TRU TEC MICRO is here to help. Picatinny / Weaver rail mount included. TRU TEC MICRO.