| Compatible Mattress Size | Twin Size |
|---|---|
| Material | Metal & Wood |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Theme | Modern |
| Dimension 1 | Twin: 77.50''L x 39.40''W x 37.60''H |
| Dimension 2 | Full: 77.50''L x 54.50''W x 37.60''H |
| Dimension 3 | Queen: 82.50''L x 59.70''W x 37.60''H |
| Brand | Unbranded |
| Frame Material | Metal & Wood |
| Type | Platform Bed |
| Features | Box Spring Not Required, Easy To Assemble, Platform Bed |
| Color | Black |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Item Height | 37.60 in / 37.60 in / 37.60 in |
| Item Length | 77.50 in / 77.50 in / 82.50 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Shape | Rectangular |
| Room | Bedroom |
| Department | Adults |
| Item Width | 39.40 in / 54.50 in / 59.70 in |
| Mattress Type | Not Included |
| Item Weight | 40 lbs / 49 lbs / 52 lbs |
| Original/Reproduction | Original |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Mattress Features | Not Included |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Twin/Full/Queen Size Bed Frame Metal Platform Bed Frame w/ Wooden Headboard US. Color: Black, Condition: New. Listed at 149.99 USD. Enough Storage Space: Easy storage. Made of quality steel slats, providing optimum support for all types of mattresses, foam, latex, or spring mattress without the use of a box spring. Convertible Sofa Bed.