| Size | Twin Size & White |
|---|---|
| Material | Pine Wood+MDF |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Theme | Modern |
| Dimension | Twin: 79.7''L*42''W*68.3''H, Full: 79.7''L*57.2''W*68.3''H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Twin/Full |
| Frame Material | Wood |
| Type | Loft Bed |
| Features | No Box Spring Needed, Easy To Assemble, Built-in Stairs, with Storage Shelves, with Desk |
| Color | White/Gray/Espresso |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Item Height | 68.30 in/68.30 in |
| Item Length | 79.70 in/79.70 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 0 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Bedroom |
| Department | Adults |
| Item Weight | 137.50 lbs/170.50 lbs |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Item Width | 42.00 in/57.20 in |
| Mattress Type | Not Included |
| Original/Reproduction | Original |
| Mattress Features | Not Included |
| Unit Quantity | 1 |
Check the listing for details. Twin/Full Size Loft Bed Wood Bed Frame with Shelves & Desk White/Gray/Espresso. Color: White/Gray/Espresso, Condition: New. Listed at 549.68 USD. This traditional twin size loft bed is constructed of high-quality solid pine wood and MDF. Featuring an integrated desk and sturdy shelves, this bed is built with a comfortable sleeping space with a spacious and useful workstation underneath.