| Color | Gray |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| MPN | Does Not Appy |
| Item Length | 93.50in |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Kids, Teens |
| Mattress Firmness | / |
| Care Instructions | Easy Care |
| Energy Star | 5 Stars |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 65.70in |
| Frame Material | Wood |
| Style | Modern |
| Features | With Slats, With Trundle, With Staircase |
| Finish | Painted |
| Item Width | 42.67in |
| Upholstery Fabric | / |
| Headboard Height | / |
| Pattern | Solid |
| EC Range | A++ - G |
| Mattress Included | No |
| Footboard Height | / |
| Compatible Mattress Size | Twin |
| Brand | Unbranded |
| Type | Bunk Bed Frame |
| Number of Drawers | 0 |
| Assembly Required | Yes |
| Model | Twin bunk bed with trundle |
| Product Line | / |
Check the listing for details. Twin Over Twin Bunk Bed Frame Wood Platform Bed Frame w/Trundle and Stairway. Color: Gray, Condition: New. Listed at 475.99 USD. And stable structure can prevent shaking when turningover, thus bringing you or your child a sweet sleep. Besides, 14 thickened support slats make each bed can hold up to 200 lbs. Powerful Design for Safety - The bunk bed is equipped with a sturdy ladder, which has a full-length panel attached to the guardrails for safely climbing.