| Material | Metal |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Theme | Modern |
| Dimension | 78.74''L x 41.73''W x 63.00''H |
| Brand | Unbranded |
| Compatible Mattress Size | Twin |
| Frame Material | Metal |
| Type | Bunk Bed |
| Features | No Box Spring Needed, Easy To Assemble, Platform Bed, Built-In Ladder |
| Color | White |
| Mattress Included | No |
| Assembly Required | Yes |
| Mattress Firmness | Not Included Mattress |
| Item Height | 63.00 in |
| Item Length | 78.74 in |
| Care Instructions | Easy Care |
| Style | Modern |
| Number of Drawers | 0 |
| Shape | Rectangular |
| Room | Bedroom |
| Department | Adults |
| Mattress Type | Not Included |
| Item Width | 41.73 in |
| Item Weight | 77.00 lbs |
| Original/Reproduction | Original |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Mattress Features | Not Included |
| Unit Quantity | 1 |
Check the listing for details. Twin Over Twin Bunk Bed Heavy Duty Metal Bunk Bed Frame with Ladder White. Color: White, Condition: New. Listed at 235.99 USD. Sturdy enough to support heavier deluxe mattresses. This bunk bed can effectively utilize space in your bedroom or guest room. Convertible Sofa Bed. Modern TV Stand. Farmhouse TV Stand. LED TV Stand.