| Brand | Handmade |
|---|---|
| Type | Ottoman |
| Shape | Round |
| Item Height | 15 in |
| Color | Brown |
| Item Length | 18 in |
| Item Width | 18 in |
| Country of Origin | United States |
| Item Weight | 9 lb |
Check the listing for details. Vintage Industrial Handmade 18" Round Tuffet Ottoman Tim Holtz “Abandoned”. Color: Brown, Condition: New, Made in United States. Listed at 400.00 USD. This tuffet is more than décor — it’s functional art. Use it as Each tuffet is individually handmade, ensuring you receive a one-of-a-kind piece crafted with care and pride. • A footstool in your living room.