| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Color | Black |
| Maximum Magnification | 1x |
| MPN | ML56223000 |
| Material | Aluminum |
| Item Length | 3.90" |
| Reticle Color | Red |
| Brand | Meprolight |
| Mounting | Picatinny |
| Type | Fiber Optic Sight |
| Reticle Type | Bullseye |
| Unit Type | Unit |
| Item Height | 2.68" |
| Model | M22 |
| For Gun Type | Rifle |
| Features | Fixed Magnification |
| Unit Quantity | 1 |
| Sport/Activity | Shooting |
| Item Width | 1.97" |
| Item Weight | 9.2 oz |
Check the listing for details. Meprolight M22 3.5/40MOA Bullseye Red Reticle Reflex Sight, Black (ML56223000). Color: Black, Condition: New. Listed at 449.99 USD. Meprolight M22 Self Illuminated Reflex Sight – Red 3.5/40 MOA Bullseye ReticleThe Meprolight M22 Self Illuminated Reflex Sight is the next generation of the legendary Meprolight M21 reflex sight, used for decades by the Israeli defense force, militaries, and law enforcement agencies worldwide. Smaller and more compact, the Mepro M22 is a reflex sight with fiber optic illumination by day and premium Swiss made tritium vials by night that will perform in any lighting condition with no need for batteries, ever. The transition between the two systems is instantaneous and automatic. It’s rugged battle proven construction meets or exceeds rigorous standards to thrive in the harshest environments. Extremely reliable in any weather conditions, the Meprolight M22 is suitable to use with NVDs as well as magnifiers. Tritium luminance is warranted for ten years.Meprolight M22 Features100% self illuminated aiming solution; no batteries neededReticle illumination is auto adjusted automatically based on ambient light levels at the optics location3.5/40 MOA Bullseye ReticleCompatible with NVDs and MagnifiersCompact, lightweight ergonomic designMulti-Tool included for adjustments10 year warranty on tritium illuminanceSpec SheetSpecificationsWeight9.1 oz (257 g)Dimensions (L x W x H)3.9” x 2” x 2.7” (99 x 50 x 68mm)Display Window Dimensions1” x 0.8” (25 x 20mm)Reticle ColorRedHeight Over Bore1.5”(39mm)Windage/Elevation Adjustment1 MOATotal Windage Adjustment+/- 60 MOAPower SourceFiber optic (day) / Tritium (night)Magnification1xWeapon MountPicatinny Rail Quick Release (MIL-STD-1913)Water Resistance66 ft. for 1 hour (20m)Operating Temperature-40°F to +140°F (-40°C to +60°C)Storage Temperature-40°F to +160°F (-40°C to 71°C)