| Color | Beige & Chenille |
|---|---|
| Mounting | Free Standing |
| Material | Solid Wood+Chenille/Fleece+Foam |
| Shape | As shown in the picture |
| Seat Width | As shown in the picture |
| Brand | Unbranded |
| Item Height | 28.74 in |
| Item Length | 29.53 in |
| Item Width | 26.77 in |
| Type | Accent Chair |
| Upholstery Fabric | Chenille/Fleece |
| Room | Bedroom, Dining Room, Home Office/Study, Kitchen, Living Room |
| Style | Modern |
| Seating Capacity | 1 |
| Features | Padded Seat, With Cushions, With Arms, Upholstered |
| Theme | Family |
| Frame Material | Wood |
| Department | Adults, Teens, Kids |
| Assembly Required | Yes |
| Seat Depth | As shown in the picture |
| Additional Parts Required | No |
| Item Weight | 41.00 lbs |
| Product Line | Chair |
| Firmness | Medium Soft |
| Seat Height | As shown in the picture |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Set Includes | Chair |
| Indoor/Outdoor | Indoor & Outdoor |
| Wood Tone | Dark Wood |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Number of Items in Set | 1 |
| Personalized | No |
| Maximum Weight Capacity | 275 lbs |
Check the listing for details. Modern Accent Chairs Barrel Chairs Club Chair Single Sofa Upholstered Armchairs. Color: Beige & Chenille, Condition: New. Listed at 279.99 USD. Sofas, Armchairs & Couches. Loveseat Sofa. Single Sofa. Convertible Sofa Bed. 3 Seater Sofa. L Shaped Sofa. 【Various Applications】This accent chair can be used as a bedroom chair or a reading chair in the study.