| Brand | Modway |
|---|---|
| MPN | EEI-5055-PNK |
| Color | Pink |
| Type | Sofas and Armchairs |
| Item Height | 30.5 in |
| Item Length | 35 in |
| Item Width | 36 in |
| Upholstery Fabric | Fabric |
| Frame Material | Performance Velvet |
| UPC | 889654228479 |
Check the listing for details. Modway Announce Channel Tufted Performance Velvet Armchair in Pink. Color: Pink, Condition: New. Listed at 729.25 USD. Blending retro sensibilities and an organic silhouette, this contemporary living room armchair with vertical channel tufting is a vibrant presence in mid-century modern or eclectic decors. Legs have non-marking felt floor pads.