| Additional Parts Required | No |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Brand | Unbranded |
| Color | Pink |
| Department | Adults, Teens |
| Features | Adjustable, Swivel |
| Frame Material | Metal |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Item Height | 31 in |
| Item Length | 17.4 in |
| Item Width | 20.3 in |
| Number of Items in Set | 2 |
| Room | Dining Room, Kitchen, Living Room |
| Style | Contemporary/Modern |
| Type | Barstool |
| Upholstery Fabric | Velvet |
Check the listing for details. Set of 2 Adjustable Swivel Velvet Bar Stool Kitchen Counter Height Dining Chair. Color: Pink, Condition: New. Listed at 127.77 USD. The cushion is made of high-density foam to provide you with a more comfortable sitting position. The just-right low backrest supports the lumbar area better. There is also a black non-slip rubber ring on the bottom.