| Number of Items in Set | 2 |
|---|---|
| Color | Gray |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Set Includes | Chair |
| Item Length | 24.40 in |
| Additional Parts Required | No |
| Backrest Height | 20 in |
| Brand | Unbranded |
| Type | Dining Chair |
| Department | Adults |
| Seat Depth | 17.30 in |
| Assembly Required | Yes |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 37.50 in |
| Seat Height | 20 in |
| Personalized | No |
| Style | Contemporary/Modern |
| Frame Material | Wood |
| Theme | Diner |
| Features | Armless, Upholstered |
| Room | Dining Room, Kitchen |
| Item Width | 19.70 in |
| Item Weight | 16.20 lb |
| Upholstery Fabric | Velvet |
Check the listing for details. Set of 2 High-end Tufted Velvet Upholstered Dining Chairs with Golden Steel Legs. Color: Gray, Condition: New. Listed at 159.99 USD. Stainless steel plated gold chair legs;. Handcrafted decorative nailhead trim completes the design with a dash of distinction;. Product Type:Single Box Product. Product Specifications Basic information.