| Brand | Costway |
|---|---|
| Color | Gray/Gold |
| Item Height | 37-45 in |
| Item Length | 21 in |
| Item Width | 19 in |
| Type | Bar Stools |
| Number of Items in Set | Two-Piece |
| Features | Adjustable Swivel Stool, Cozy 2-Layered Design |
| Style | Modern |
| Assembly Required | Yes |
| MPN | JEBAY138GR-2A17962 |
| Set Includes | 2 x Bar Stools, 1 x User Guide |
| Firmness | Medium Soft |
| Seat Depth | 16 in |
| Seating Capacity | Up to 2 |
| Seat Height | 25-33 in |
| Original/Reproduction | Original |
| Packaging | Yes |
| Frame Material | Leathaire, Sponge, Metal, Plywood |
| Size | 19" x 21" x 37"-45" (L x W x H) |
| Weight Capacity | 330 lbs |
| Weight | 34.5 lbs |
| Product | Bar Stools |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Cushions Included | Yes |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Room | Kitchen |
| UPC | 6473511079126 |
Check the listing for details. Set of 2 Leathaire Bar Chairs Adjustable Bar Stool with Padded Seat & Footrest. Color: Gray/Gold, Condition: New. Listed at 149.99 USD. Color: Gray & Gold Material: Leathaire, Sponge, Metal, Plywood Overall Dimension: 19" x 21" x 37"-45" (L x W x H) Size of Backrest: 17" x 12.