| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Country of Manufacture | Indonesia |
| Frame Material | Wood |
| Collection | Santa Fe |
| Brand | Sunny Designs |
| Model | 1935DC2 |
| MPN | 1935DC2 |
| Color | Chocolate |
| Type | Rocking Chairs |
| Style | Farmhouse |
| Item Height | 41" |
| Item Width | 26" |
| Item Length | 22" |
| Category | Rocking Chairs |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
Check the listing for details. Sunny Designs Santa Fe Farmhouse Mahogany Wood Rocking Chair in Dark Chocolate. Color: Chocolate, Condition: New. Listed at 462.00 USD. Bring classic rustic style to your seating ensemble with this rocking chair. Crafted of mahogany solids in a warm dark chocolate finish, this chair features a full back, fixed arms, and two curved glider rails. The seat and backrest are upholstered in rustic microfiber fabric.Features:Materials: WoodFinish: Dark chocolateSimple assemblyCushion seatCushion backStud accentsWood type: MahoganySpecifications:Product Dimensions: 41"H x 26"W x 22.5"DProduct Weight: 45 lbs